Konkurs o patronie szkoły gen. José de San Martin rozstrzygnięty!

czwartek, 29 luty 2024 08:32
Konkurs o patronie szkoły gen. José de San Martin rozstrzygnięty!

Pięćdziesiąt lat temu, 24 lutego doniosłym wydarzeniem, było nadanie imienia Zespołowi Szkół nr 1 w Sierpcu, narodowego bohatera Argentyny, Peru i Chile - gen. Jose de San Martin. Zapoczątkowana wtedy dwustronna współpraca z Ambasadą Republiki Argentyńskiej w Polsce, to bardzo żywe kontakty, które trwają nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Młodzież szkoły propaguje idee wielkiego wodza z Andów i upowszechnia wiedzę o jego ojczyźnie. Bierze udział w imprezach związanych z historią i kulturą Argentyny. Obcuje z wieloma pamiątkami, które znajdują się w szkole, m. in. obraz Henryka Baranowskiego przedstawiający wodospad Iguazu, obraz współczesnej argentyńskiej artystki Nory Iniesty, część kolekcji mates z porcelany europejskiej „Suescun-Benard”, kolekcja znaczków pocztowych oraz medali okolicznościowych. Może korzystać ze zbiorów biblioteki w której znajdują się książki pisarzy argentyńskich w języku polskim i hiszpańskim.
Tradycyjnie, w lutym w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy o gen. Jose de San Martin, jego ojczyźnie Argentynie oraz kontaktach szkoły z Ambasadą Republiki Argentyńskiej w Polsce. Konkurs został przeprowadzony w formie interaktywnego testu zamkniętego stworzonego w aplikacji Testportal. Wzięło w nim udział 230 uczniów.
Szczególnie dziękujemy uczniom klas pierwszych, którzy dopiero poznają naszego patrona i po raz pierwszy mogli sprawdzić swoją wiedzę o patronie i jego ojczyźnie.
Wśród nich najlepszą wiedzą wykazali się uczniowie:
I miejsce:
- Kalinowski Mateusz kl. I ATS
II miejsce ex aequo:
- Bartkowska Julia kl. I TOM
- Konwerski Kacper kl. I TB
- Babecki Łukasz kl. I TB
- Adamczyk Kacper kl. I TI
- Trzciński Alan kl. I TI
III miejsce ex aequo:
- Gawłowski Michał kl. I ATS
- Jabłońska Agata kl. I LOM
- Grzywiński Wojciech kl. I TB
- Meller Jakub kl. I TI
Wśród klas drugich najlepszy wynik osiągnął Różański Dominik (klasa technik pojazdów samochodowych).