Chcesz poznać ciekawych ludzi?

Dołącz do Nas

Patron szkoły

Gen. José de San Martin

150px-Josedesanmartin

Generaliśimus Republiki Peru i twórca jej wolności, oswobodziciel i generalny marszałek polny Republiki Chile, generał brygady Konfederacji Argentyńskiej.

Gen. José de San Martin urodził się w mieście Yapeyu, stolicy prowincji Misiones, 25 lutego 1778 roku. Miał on szczęście kształcenia się w najlepszym kolegium dla szlachty madryckiej, w którym plan nauki obejmował ogólne wiadomości z humanistyki, filozofii, historii oraz wiedzy matematycznej i jej zastosowania w sztuce wojennej, będącej głównym celem owego kolegium. W wieku 21 lat podejmuje pracę jako adiutant generała Don Francisko Marii Solono, pełniącego funkcję gubernatora Cadyksu. Podczas służby w armii hiszpańskiej walczył z Maurami w Afryce, a potem walczył przeciwko Francuzom, Anglikom i Portugalczykom. W 1811 przenosi się do Londynu, skąd dociera do Buenos Aires.
Życie czysto wojskowe San Martina rozpoczęło się zwycięską bitwą pod San Lorenzo. Od tego dnia Generał zyskał sobie sławę i uznanie wielu wybitnych dowódców. 30 stycznia 1814 roku generał José de San Martin został uznany za nowego wodza armii. San Martin oddał się gorliwie reorganizacji wojska pozostającego wyłącznie pod jego dowództwem. Zmodyfikował taktykę, wydobywając ją ze starych ścieżek rutyny i podniósł ducha oficerów i żołnierzy. Wraz ze swym wojskiem stoczył bardzo wiele bitew o wolność narodów Ameryki, dając im najcenniejszy dar - "niepodległość".

W Boulogne-ser-Mer 17 stycznia 1850 gen. José de San Martin zakończył życie. Po latach zwłoki Generała przewieziono do Buenos Aires, gdzie zostały złożone w mauzoleum wzniesionym w tym celu. Symboliczne figury przedstawiające Argentynę, Chile i Peru, pełnią przy nim straż honorową. San Martin był za życia sławiony i atakowany, lecz ani jedno, ani drugie nie zmieniło zasad, jakimi się kierował w życiu. Zrezygnował ze sławy, odznaczał się dużą skromnością, każdemu narodowi pozostawił pełne prawo do samostanowienia.

Potomność, której San Martin powierzył sąd nad swoim życiem i czynami, ogłasza go, jak wyraził się autor peruwiański Mariano Felipe Paz Saldon, "Największym z bohaterów, najcnotliwszym z ludzi piastujących publiczne urzędy, najbardziej bezinteresownym patriotą, najskromniejszym w swojej wielkości i tym, któremu Peru, Chile i Argentyna zawdzięczają swoje życie i polityczne istnienie".