Orkiestra szkolna

Opiekun orkiestry:
mgr Daniel Staniszewski

Od 1971 do 2006 roku na terenie naszej szkoły funkcjonowała orkiestra szkolna, ostatnim jej dyrygentem był p. Jan Wojtas.

W 2007 r. reaktywowaliśmy naszą szkolną wizytówki. Członkiem orkiestry może zostać każdy uczeń, który czuje bluesa tzn. osoby, które posiadają słuch muzyczny oraz poczucie rytmu.

Wszystkie chętne osoby zapraszamy, a na zachętę kilka zdjęć z próby orkiestry!

SKŁAD ORKIESTRY

• Sobociński Cezary
  • Zejfert Kamil
  • Zejfert Rafał

Wieloletnia tradycja została wznowiona i jest kontynuowana przez p. Daniela Staniszewskiego. Zainteresowanie orkiestrą jest duże, a liczba chętnych ciągle wzrasta. Orkiestra oraz zespół „Gama” zapewniają oprawę muzyczną podczas uroczystości szkolnych, konkursów oraz wspierają działalność charytatywną szkoły. W najbliższym czasie planujemy rozszerzenie składu orkiestry, aby liczebnością i aktywnością w środowisku szkolnym przypominała tą z minionych lat.

Trudno nie docenić znaczenia dla szkoły orkiestry. Daje ona możliwość rozwijania zdolności muzycznych uczniom oraz tworzy znakomitą oprawę artystyczną dla wielu uroczystości szkolnych.

TROCHĘ HISTORII…

Rok szkolny 1971/72 był rokiem szczególnie ważnym dla naszej szkoły. Dzięki staraniom dyrekcji, a przede wszystkim z inicjatywy dyr. szkoły inż. Jarosława Nowakowskiego, powstała orkiestra dęta. Dyrygentem został Leopold Zbierzchowski organizator i zwolennik muzykującej młodzieży.

Po raz pierwszy orkiestra wystąpiła podczas akademii z okazji rocznicy wyzwolenia Warszawy i Województwa Warszawskiego w SDK.

PIERWSZY SKŁAD ORKIESTRY

• Wiśniewski Tomasz
  • Marskowski Daniel
  • Kamiński Tadeusz

W czerwcu 1973 r. orkiestra uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Przez dwa dni w tym pięknym mieście orkiestry dęte brały udział w konkursie o miano najlepszej orkiestry.

Za całokształt pracy społecznej i artystycznej orkiestra nasza otrzymała nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania oraz dyplom uznania. Od września 1976 r. do lutego 1977 r. orkiestrę prowadził Piotr Gnyp w tym roku we wrześniu orkiestra wzięła udział w centralnych uroczystościach dożynkowych w Płocku. Od lutego 1977 r. prowadzenie orkiestry objął mgr Jan Wojtas. Pod jego „batutą” już w marcu 1977 r. orkiestra uczestniczyła w programie muzycznym „koncert na zamówienie” nagrywanym przez TV w Teatrze Płockim.

W maju 1977 r. „Dęciaki” wywalczyły IV miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych. Podczas pobytu w czerwcu tego roku w NRD w Stenhol orkiestra uczestniczyła w uroczystościach miasta związanych z „Dniem Rolanda”.

W czerwcu 1978 r. w Inowrocławiu orkiestra otrzymała puchar dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury. W II Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych wywalczyli III miejsce, a w maju 1979 r. już pierwsze.

Członkowie orkiestry wyjeżdżali niemal każdego roku na wypoczynek letni i zimowy. Już w 1977 r. odbył się obóz szkoleniowo – wypoczynkowy w Teodorowie. W dniach od 2.06 – 11.07.1978 r. szkoła zorganizowała obóz w Rabce, przepracowali wówczas 120 godzin w czynie społecznym oraz dali 2 koncerty dla mieszkańców uzdrowiska. Zimowy obóz w 1980 r. zorganizowany był w Bytomiu – Radzionkowie, a w 1981 r. w Perkozie. Latem 1982 r. członkowie orkiestry byli uczestnikami obozu letniego w Krakowie, a w 1983 r. 40-osobowa grupa członków orkiestry przebywała dwa tygodnie w pięknej turystycznej miejscowości nad Balatonem na Węgrzech.

W trakcie uroczystości z okazji 10-rocznicy nadania szkole imienia w marcu 1984 r. p. Jan Wojtas otrzymał pamiątkowy medal od ambasadora Republiki Argentyny w Polsce. Orkiestra wzięła udział w uroczystościach z okazji 50-lecia działalności Cechu Rzemiosł Różnych 16-go września 1984 r., a uroczystość tę sfilmowała Telewizja Polska i mogliśmy oglądać Dęciaków w „Kurierze Województw”. Za udział w Wojewódzkim Turnieju Kulturalnym Szkół w marcu 1986 r. otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.

W latach 1988-90 orkiestra liczyła od 48 do 52 osób. Uczestniczyła we wszystkich ważniejszych uroczystościach państwowych i szkolnych.

Prowadziła rywalizację z innymi orkiestrami na Przeglądzie Dorobku Kulturalnego w Płocku i Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Kaliszu. Powstał również zespół wokalny oraz zespół jazzu tradycyjnego „Gama”.

W skład zespołu „Gama” wchodzili: Karaszewski Arkadiusz – banjo, Wojtas Andrzej – klarnet, Nastachowski Marek – piano, Szałkucki Sławomir – tuba, Wojtas Krzysztof – trąbka, Domagalski Krzysztof – perkusja, Łabędzki Jerzy. W kolejnych latach zespół zmieniał swoich członków oraz styl. Stary skład zastąpili: Daniel Pączkowski – perkusja, Jarosław Siedlecki – wokal, Tomasz Sowiński – instrumenty klawiszowe, Tomasz Lewandowski – gitara basowa, Janusz Mielczarek – gitara elektryczna. W ostatni skład, który istniał przed długą przerwą w swojej działalności wchodzili: Daniel Staniszewski – perkusja, Dariusz Staniszewski – instrumenty klawiszowe, Sylwester Ziomek – gitara elektryczna/wokal, Piotr Penszyński – gitara basowa.