Lekcja w Sądzie Rejonowym w Sierpcu

środa, 14 luty 2018 09:14
Lekcja w Sądzie Rejonowym w Sierpcu

W dniu 14 lutego 2018 roku 32 uczniów klasy I LOM wzięło udział w nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie przeprowadzonej w Sądzie Rejonowym w Sierpcu. Dzięki spotkaniu z p. Ewą Jarzyńską – sędzią Wydziału Cywilnego uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią oraz jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce.

W trakcie lekcji w sądzie młodzież zdobyła także wiedzę dotyczącą rodzajów postępowań prowadzonych przed sądem, roli i uprawnień procesowych stron postępowania oraz składów orzekających w zależności od rodzaju spraw. Uczniowie mieli okazję poznać, jak wygląda sala rozpraw oraz pomieszczenie przeznaczone dla osób pozbawionych wolności dowożonych na rozprawy z zakładów karnych lub aresztów śledczych, a także gabinet sędziego.  Mogli również zasiąść za stołem sędziowskim, na ławach oskarżonego czy obrońcy, przymierzyć togę (strój urzędowy używany przez przedstawicieli zawodów prawniczych na rozprawie sądowej).

W drugiej części lekcji uczniowie uczestniczyli w charakterze publiczności

w symulacji rozprawy sądowej dotyczącej przyznania alimentów.

galeria

Dziękujemy serdecznie p. Sędzi Ewie Jarzyńskiej za przeprowadzenia lekcji edukacji prawnej w Sądzie oraz za poświęcony nam czas.