BohaterON – włącz historię!

czwartek, 07 grudzień 2023 13:42
BohaterON – włącz historię!

Na początku grudnia wzięliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku.
W szkolnym projekcje wzięły udział klasy: I LOP, I BTS, III LOM, III LOP, I ATS, IV TB i III TEM.

Na początek uczniowie na lekcjach historii uczestniczyli w zajęciach pt.: Ludzie wśród gruzów – o „warszawskich Robinsonach”. Poznali animacje "Bohaterowie z ruin, czyli historie warszawskich robinsonów" opisujące losy ludzi, którzy po upadku Powstania ukrywali się w ruinach Warszawy: Czesława Lubaszki, Gabriela Cybulskiego, Mariana Urmowskiego, Danuty Gałkowej i Jana Pęczkowskiego. Obejrzeli pięć obrazkowych historii o sile oporu, wytrwałości i heroizmie warszawiaków, ale także wszechobecnym bólu, głodzie i strachu.
Kolejnym działaniem było przygotowanie i zainstalowanie w świetlicy szkolnej wystawki pt.”BohaterON”, do powstania której wykorzystano publikacje Instytutu Pamięci Narodowej na temat Powstańców i Powstania.
Pod wpływem poznanych informacji, inspirując się materiałami dostępnymi w sieci Internet, młodzież przygotowała własne plakaty i grafiki związane z Powstaniem Warszawskim. Dopełniły one wcześniej przygotowaną wystawkę.
Podsumowaniem działań przeprowadzonych w szkole było napisanie oraz wysłanie na stronę internetową https://wpis.dumnizpowstancow.pl/dodaj-wpis