Był kraj wielki w sercu Europy...

czwartek, 17 listopad 2016 07:17

11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Listopad 1918 roku wieńczy blisko półtorawieczne dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości.

Z tej okazji w czwartek, 10-go listopada w naszym Mechaniku odbył się apel, którywprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku. W trakcie uroczystości przypomniane zostały 123 lata niewoli Polski, począwszy od momentu, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w czasie zaborów aż do chwili, w której nasz kraj odzyskał niepodległość.

Część artystyczna przeniosła nas w odległe czasy i pozwoliła uzmysłowić  jak ciężki los doświadczył naszą ojczyznę. To była prawdziwa lekcja historii, która uświadomiła nam, że wojna i wszelkie konflikty międzynarodowe są największym złem tego świata.

Apel przygotowali uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego: Aleksandra Kowalczyk (III LOP), Adrianna Kraska (II LOM), Natalia Witkowska (III LDL), Karolina Ostrowska (III LDL), Justyna Olszewska (I LOM), Mateusz Rutkowski (III LOP), Piotr Górecki (III LOP), Michał Pawłowski (III LOP), Leszek Giziński (II LDL), oraz Łukasz Wagner (II LOM) pod kierunkiem p. Edyty Lemanowicz i Anny Krymki.

Przedstawienie urozmaicił występ szkolnego chóru CAVATINA pod kierunkiem p. Wioletty Kowalskiej, który wykonując pieśni patriotyczne wprowadził zebranych uczniów i nauczycieli w nastrój zadumy.