Chcesz poznać ciekawych ludzi?

Dołącz do Nas

Nauczanie zawodowe w Hiszpanii

wtorek, 09 listopad 2021 09:48
Nauczanie zawodowe w Hiszpanii

Nauczanie zawodowe w Hiszpanii

#ZagranicznaPraktykaDlaUczniówMechanika

Erasmus+

Podczas pobytu w Hiszpanii zostaliśmy zaproszeni na zwiedzanie szkoły zawodowej. Na początku wizyty został nam omówiony system nauczania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na nauczanie techniczne. W wieku 16 lat uczniowie mogą wybrać studia, podjąć naukę w szkole zawodowej, która będzie nastawiona na konkretny zawód(Ciclos Formativos) lub zaniechać dalszej edukacji. Kursy zawodowe trwają cztery lata i dają kwalifikacje powszechnie uznawane w całej Hiszpanii. Jest to mniej więcej odpowiednik szkoły technicznej/zawodowej w Polsce. Ciclos Formativos składa się z dwóch części:

- Grado Medio – trwa dwa lata i zapewnia podstawowy poziom szkolenia.

- Grado Superior – trwa kolejne dwa lata i może zostać rozpoczęte, gdy uczeń ma 18 lat. Jeśli uczeń uzyska poziom Grado Superior, uzyska również dostęp do systemu uniwersyteckiego. Podczas zwiedzania szkoły mogliśmy zobaczyć jak nauka zawodu wygląda w praktyce. Za zdjęciach widać antresolę, która przygotowali uczniowie różnych roczników. Starsi wykonali projekt,a młodsi zajęli się wykonaniem budowli. Na zdjęciach ukazana jest także kuchni i bar, gdzie uczą się uczniowie klas gastronomicznych. Natomiast biały budynek obłożony panelami to projekt uczniów tejże szkoły. Samodzielnie wykonali wszelkie prace (instalacje elektryczne, wodociągowe, malowanie itp.) związane z jego funkcjonowaniem. Jak widać kursy zawodowe mają na celu zapewnić praktyczne szkolenia. Uczniowie kończąc szkole są gotowi do podjęcia pra