Chcesz poznać ciekawych ludzi?

Dołącz do Nas

Powstanie w getcie warszawskim – 19 kwietnia 1943 r.

niedziela, 19 kwiecień 2026 12:02
Powstanie w getcie warszawskim – 19 kwietnia 1943 r.

19 kwietnia 1943 r. ludność żydowska, stłoczona w warszawskim getcie, podjęła rozpaczliwą walkę zbrojną z przeważającymi siłami niemieckimi. Powstańcy zdawali sobie sprawę, że nie mają szans na zwycięstwo, chcieli jednak umrzeć godnie, z bronią w ręku, a jednocześnie zadać wrogowi jak najwięcej strat.

Rocznicę powstania w getcie warszawskim upamiętnia akcja Żonkile organizowana corocznie 19 kwietnia. Uczniowie z klasy I LOP, I TB, III LOP i I LTS wzięli udział w warsztatach poświęconych indywidualnym historiom, relacjom świadków, śladom życia i śmierci ludzi, którzy doświadczyli okrucieństwa Zagłady. W ramach zajęć obejrzeli także film „Nie było żadnej nadziei”.