Strona główna
Skrót z kroniki
Szczegółowy opis poszczególnych lat od 1989r.
  Twórcy strony

Stronę wykonano ©2001

  Praca szkoły w latach 1967 - 1990  
     
  Do góry

ok 1967 to kolejny krok na drodze rozwoju szkoły. Nastąpiły ważne zmiany na stanowiskach kierowniczych. Dyrektorem szkoły został Jarosław Nowakowski, wicedyrektorem Leon Witkowski, a kierownikiem warsztatów Maksymilian Witek. W tym roku szkolnym powstały nowe kierunki kształcenia w Technikum - obróbka skrawaniem, a w Zasadniczej Szkole Zawodowej kierunek stolarski cieszący się dużą popularnością wśród uczniów.

W szkole istniała duża liczba kółek zainteresowań i organizacji uczniowskich. Oprócz Samorządu były to: Związek Młodzieży Socjalistycznej, Związek Młodzieży Wiejskiej, Związek Harcerstwa Polskiego, Szkolny Klub Sportowy, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Liga Ochrony Kraju, Liga Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż, Szkolne Koło Turystyki Krajoznawczej. Rada Pedagogiczna sprawowała opiekę nad kółkami zainteresowań, jak i organizacjami młodzieżowymi. Ich celem było rozwijanie różnego typu umiejętności, głównie aktywnego działania.
Nauczyciele podnosili kwalifikacje pracując w komisjach przedmiotowych. Komisje były dwie: dla przedmiotów ogólnokształcących i dla przedmiotów zawodowych. W roku 1970/71 szkoła liczyła 12 oddziałów Technikum Mechanicznego i 20 oddziałów Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

W marcu 1971 roku podjęto przygotowania do obchodów 25 -lecia istnienia szkoły. W skład komitetu, który miał zorganizować uroczystość wchodzili: Bolesław Blicharz, Zenobia Tomaszewska, Jerzy Chinc, Edward Kalinowski, Tadeusz Szałkucki, Olga Olańska i Maksymilian Witek. 16.10.1971 w Państwowym Domu Kultury w Sierpcu miała miejsce uroczystość obchodów 25 -lecia. Była to okazja do podsumowania dorobku, którego dokonał dyrektor J. Nowakowski w swoim przemówieniu. Zabierali głos również wychowankowie szkoły, w ciepłych słowach wspominali oni swoje czasy szkolne. Po przemówieniach nastąpiła część artystyczna, a później potańcówka dla byłych absolwentów i nauczycieli.

Lata 1970-75 to najbardziej dynamiczny rozwój działalności warsztatów szkolnych. Wysokość planu produkcyjnego kształtowała się w granicach 5.000.000 złotych. Uległ częściowej zmianie asortyment produkcji. Obok detali dla Kujawskiej Fabryki Manometrów, zawarta została wieloletnia umowa kooperacyjna z Warszawskimi Zakładami Maszyn Budowlanych i Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Ponadto podjęto się produkcji pomocy naukowych dla potrzeb szkolnictwa, których zleceniodawcą byt "CEZAS" w Warszawie. Z uwagi na wzrastające potrzeby produkcyjne oraz rosnącą w każdym roku szkolnym liczbę uczniów zwiększono powierzchnie warsztatów szkolnych o 104 m2, dobudowując nowe hale produkcyjne oraz pomieszczenia przeznaczone na magazyny. l tak na koniec 1975 roku do dyspozycji warsztatów szkolnych były 264 stanowiska robocze, nauka odbywała się na dwie zmiany.

W następnym roku nastąpiło założenie i pierwsze występy orkiestry szkolnej pod batutą Leopolda Zbierzchowskiego. Swój występ inauguracyjny dała ona 21.01.1972 roku podczas akademii z okazji wyzwolenia Warszawy. Od tej pory jej koncerty uświetniały wszystkie uroczystości szkolne i środowiskowe, jako że była i jest ona jedyną młodzieżową orkiestrą dętą na terenię miasta, liczy przeciętnie 50-55 osób.

Osiągnięcia i rozwój szkoły został zauważony przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania, które wyraziło zgodę na nadanie szkole imienia generała Jose de San Martin, bohatera narodowego Argentyny i Brazylii. Generał Martin miał ogromny udział w walce o niepodległość narodów Ameryki Południowej na przełomie XVIII i XIX wieku.

10.01.1974 roku Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o nadaniu szkole imienia. Na początku lutego 1974 roku odbyło się spotkanie ambasadora Republiki Argentyny w Polsce pana Santiago Leona de La Lastra z młodzieżą szkoły. Podczas tej wizyty ambasador starał się przybliżyć uczniom i Radzie Pedagogicznej postać generała Martina, a także dzisiejszy obraz życia Argentyny.

24 lutego 1974 roku odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia z udziałem przedstawicieli Ambasady Argentyny, władz oświatowych i administracyjnych. Akt nadania imienia został wręczony dyrektorowi J. Nowakowskiemu przez kuratora Czesława Dyję. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonał ambasador Argentyny wraz z wiceministrem oświaty Zygmuntem Huszczą.

19.04.1974 roku szkoła miała zaszczyt gościć ambasadora Republiki Peru pana Raula Maria Pereiro.

W grudniu 1974 roku, w 150-tą rocznicę zwycięskiej bitwy pod Ayacucho, odbyła się równie piękna uroczystość, z udziałem ambasadorów Argentyny, Peru, Wenezueli, Kolumbii.

W związku z potrzebami rozwijającego się życia gospodarczego w mieście i ówczesnym powiecie, oprócz istniejących już oddziałów Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, utworzone zostało Technikum Mechaniczne Wieczorowe dla pracujących. Od roku 1973/74 czteroletnie Liceum Zawodowe. Właśnie ten okres charakteryzuje się bardzo wysokim, nie notowanym dotąd stopniem rozwoju organizacyjnego szkoły. W jej skład wchodziło wówczas wiele typów szkół połączonych z dniem 1 września 1974 roku w Zespół Szkół Zawodowych nr 1.

W roku szkolnym 1978/79 były następujące kierunki:
- Technikum Mechaniczne,
- Liceum Zawodowe,
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa,
- Szkoła Przysposobienia do Zawodu,
- Wieczorowe Technikum dla Pracujących,
- Pomaturalne Studium Zawodowe.

W uznaniu zasług szkoły, 14.10.1975 roku. został jej nadany Medal Komisji Edukacji Narodowej. Poszerzono również kadrę kierowniczą o kolejnych dwóch wicedyrektorów  Zbigniewa Lubacza i Józefa Malickiego. Nastąpił dalszy rozwój bazy materiałowej szkoły, zarówno młodzież jak i pracownicy wkładali dużo wysiłku w prace mające na celu podniesienie poziomu estetyki pracowni. Otwierano i urządzano nowe sale lekcyjne, z wydatną pomocą warsztatów szkolnych, które wykonywały część prac. Ten rozwój szkoły byt związany również z aktywną działalnością młodzieży. Na szczególną uwagę zasługuje rozwój ZHP. Poza dwudziestoma drużynami, istniały harcerskie kluby, na przykład:
- Klub Artystyczny
- Klub Przyjaźni z ZSRR i Wiedzy o Ojczyźnie Patrona Szkoły
- Klub Wiedzy Społeczno - Politycznej
- Klub Fotograficzny
- Klub Turystyczno - Krajoznawczy "Wędrowiec"
- Klub Żeglarski
- Klub Sportowo - Obronny
- Klub Radiotechniczny

Głównymi formami pracy tych klubów były spotkania o charakterze dyskusyjnym lub szkoleniowym oraz realizacja zadań praktycznych we własnych gronach, jak i na rzecz szczepu, szkoły i środowiska. Harcerze wraz ze swoimi opiekunami byli organizatorami wielu imprez w szkole, między innymi Dnia Matki. Zaproszone mamy zwiedzały szkołę, słuchały koncertu orkiestry szkolnej. Organizowane były również sesje popularnonaukowe, np. w 1979 roku sesje poświęcone tematowi "Moje miasto XXXV-lecie PRL", w 1983 roku tematem sesji był "Laser i jego praktyczne zastosowanie". W 1989 roku odbyła się sesja poświęcona "Życiu i dorobkowi naukowemu gen. Sylwestra Kaliskiego", który był patronem szczepu od 1986 roku. Prawie co roku odbywały się rajdy harcerskie, których celem było poznanie własnego kraju, jak i uczczenie niektórych wydarzeń historycznych, np. Rajd Zwycięstwa z 7.05.1983 roku. Harcerskie świeczkowiska były atrakcyjną oprawą dla wielu uroczystości szkolnych. Życie szkoły jest związane z życiem społeczeństwa. Miało to odzwierciedlenie w burzliwym okresie 1981 roku, kiedy w szkole istniały dwa związki zawodowe, uaktywniła się również politycznie młodzież. Celem władz oświatowych było uspokojenie nastrojów wśród młodzieży tak, aby szkoła nie była areną walk politycznych. Wydaje się, że cel ten został przez Dyrekcję i Radę Pedagogiczną osiągnięty.

29.06.1984 roku odszedł na emeryturę dyrektor Jarosław Nowakowski, który sprawował swoją funkcję przez 18 lat, a ze szkołą był związany 25 lat. Dyrektorowi Nowakowskiemu szkoła wiele zawdzięcza, za jego kierownictwa nastąpił rozwój bazy materiałowej i wzrost prestiżu szkoły.

Od 1.09.1984 roku dyrektorem został mgr Zbigniew Lubacz, który pełnił funkcję zastępcy dyrektora w latach 1975-80.

Lata 80-te przynoszą nawiązanie kontaktów z zakładami pracy. Te kontakty zaowocowały podpisaniem umowy o współpracy między szkołą i Państwowym Ośrodkiem Maszynowym w Sierpcu 16.05.1985 roku podpisano również umowę patronacką z Ministerstwem Obrony Narodowej.

28.06.1986 roku odbył się Jubileusz 40 -lecia szkoły i II Zjazd Absolwentów. W uroczystościach uczestniczyło wielu gości, m.in. przedstawiciele Ambasady Argentyny, Ministerstwa Obrony Narodowej, wojewódzkich władz oświatowych,  innych szkół sierpeckich oraz emerytowani pracownicy szkoły. Kolejne święto szkoły wiązało się z podsumowaniem dorobku, ale i kreśleniem planów na przyszłość.

Druga połowa lat 80-tych przyniosła upadek systemu komunistycznego, z czym wiążą się zmiany w oświacie. Biedny budżet państwa to również biedna oświata. Brakuje niejednokrotnie środków na najpilniejsze i elementarne potrzeby, np. opłaty za energię elektryczną.

  Do góry
    Strona główna    Następna strona    Poprzednia strona    Strona główna