„Z Sierpca do Europy po zawodowe inspiracje”

piątek, 16 grudzień 2022 00:00

Pod tym hasłem kryje się unijny projekt Erasmus +, w ramach którego 43 uczniów technikum realizowało praktyki lub staż uczniowski w Hiszpanii. Jego podsumowanie nastąpiło 9 grudnia 2022r. Dyrektor szkoły Piotr Tyndorf wręczył wraz ze Starostą Powiatu Sierpeckiego Panem Andrzejem Cześnikiem oraz Wicestarostą Powiatu Sierpeckiego Panem Sławomirem Olejniczakiem certyfikaty uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w przedsięwzięcie.

Założeniem projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego w technikum. Za profesjonalną koordynację projektu była odpowiedzialna Pani Katarzyna Dąbrowska, której już dziś składamy serdeczne podziękowania . Szkoła dzięki sumiennej pracy nauczycieli i uczniów osiąga wyniki powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej. Tym bardziej wsparto tych, którzy udowodnili , że wiele potrafią i są lepsi od swoich rówieśników. Po miesięcznej przygodzie naszych podopiecznych w Marbelli spływają do nas informacje o propozycjach pracy jakie otrzymali jeszcze uczniowie szkoły, o tym, że są lepsi od swoich rówieśników chociażby z Hiszpanii, Rumunii, Francji krajów których uczniowie równolegle mieli praktyki z naszymi uczniami. Napawa nas to dumą i przeświadcza, że większość naszych uczniów nie marnuje czasu w szkole i stara się wynieść jak najwięcej wiadomości i umiejętności z codziennych zajęć.

Młodzi Europejczycy, bo tak bez wątpienia można nazwać tę grupę uczniów naszej placówki, zapisali czyste karty historii oraz nakreślili nowe kierunki działania. Nie tylko podnieśli swoje kompetencje zawodowe, lecz także poznali nowy kraj, jego kulturę i zwiedzili wiele cudownych miejsc. Zdobyte doświadczenie zawodowe ale przede wszystkim te życiowe, zaowocuje w przyszłości i pozwoli im rozwinąć skrzydła.

Najlepszą wizytówką projektu niech będą wypowiedzi kilkorga z nich:

Bartłomiej Panek, uczeń technikum w zawodzie technik informatyk

Dzięki wyjazdowi na praktyki w ramach projektu ERASMUS+ poznałem nowy kraj, jego kulturę, kuchnię i zwiedziłem wiele ciekawych kulturowo miejsc. Pierwszy raz w życiu mogłem być blisko i podziwiać dzieła Picassa. Skosztowałem też wiele potraw hiszpańskiej kuchni. Miałem okazję wykonywać pracę w obcym kraju , gdzie zdobyłem nowe umiejętności związane z kierunkiem technik informatyk. Poznałem też wiele inspirujących osób, zawarłem nowe przyjaźnie i podniosłem własne kompetencję językowe z angielskiego. Wyjazd do Hiszpanii był dla mnie przygodą życia.

Magdalena Falkowska, uczennica technikum w zawodzie technik ochrony środowiska

Praktyki w Hiszpanii poszerzyły moje horyzonty w dziedzinie ochrony środowiska. Nauczyłam się pielęgnacji różnych gatunków roślin. Dowiedziałam się także o klimacie panującym w Hiszpanii. Zdobyłam wiedzę o wydmach na obszarze plaży Elviria. Poza tym miałam przyjemność obcować z pięknymi, ale też wymagającymi zwierzętami - końmi.

Adam Bogucki, uczeń technikum w zawodzie technik pojazdów samochodowych

Moje praktyki dotyczyły naprawiania lokalnego transportu. Oprócz samochodów pomagałem również przy łodziach. Była to dla mnie nie tylko świetna przygoda, ale także nauka o pojazdach, którą zapamiętam na długo.

Filip Sawicki, uczeń technikum w zawodzie technik elektronik

Miesięczny wyjazd do Hiszpanii w ramach programu Erasmus+ pozwolił mi na poznanie nowych ludzi, kultury, języka. Miałem możliwość rozwoju swoich umiejętności elektronicznych w różnych zakładach pracy na terenie Marbelli. W czasie wolnym otrzymałem wielokrotnie szanse na zwiedzanie pięknych zakątków Hiszpanii. Opiekunowie znajdujący się na miejscu bardzo dobrze się nami zajmowali, pomagali w różnego rodzaju problemach, organizowali dla nas gry i zabawy o tematyce hiszpańskiej. Podsumowując, cały wyjazd z pewnością jest dla mnie niezapomnianą przygodą, otworzył przede mną nowe możliwości. Zarówno ja jak i moi koledzy chcielibyśmy w przyszłości odwiedzić Hiszpanię nie raz.

Natalia Kluczyńska , uczennica technikum w zawodzie technik budownictwa

Wyjazd na praktyki do Hiszpanii dał mi możliwość zdobycia nowych umiejętności w zawodzie i poszerzenia kompetencji językowych. Dzięki temu miałam możliwość poznania nowej kultury oraz ludzi. Dało mi to możliwość samorozwoju jak i radzenia sobie w nowych sytuacjach. Uważam to za niesamowitą przygodę dzięki, której zwiedziłam cudowne miejsca oraz poznałam wspaniałych ludzi.