Spotkanie z policjantem na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich

czwartek, 17 listopad 2022 00:00
Spotkanie z policjantem na temat odpowiedzialnoÅ›ci prawnej osób nieletnich

W dniu 17.11.2022 r. odbyło się spotkanie dla klas pierwszych w ramach profilaktyki prowadzone przez asp. policjanta Marka Biegiańskiego. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna za popełnione czyny osób nieletnich.
Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Funkcjonariusz przypomniał młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletnich, również podlegają postępowaniu przed sądem. Omówił również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawił rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym oraz zamkniętym. Uświadomił zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Policjant zwrócił uwagę na obowiązki wynikające z poszanowania drugiego człowieka oraz odpowiedzialność za siebie i innych. Wspomniał młodzieży, że nikt nie jest anonimowy w sieci, a słowa, które tam są zamieszczane mogą przybierać znamiona czynów zabronionych. Wyśmiewanie innych, hejtowanie, umieszczanie wizerunku osoby bez jej zgody, bądź przekształcanie zdjęć w sposób ośmieszający tę osobę oraz grożenie komuś, to zachowania za które jest ponoszona odpowiedzialność karna przed Sądem Rodzinnym.
Młodzież w trakcie prelekcji wykazała się dużą wiedzą na poruszane tematy i chętnie zadawała pytania.

Pedagog Edyta Lemanowicz

Psycholog Agnieszka Kurpias - Peda