#SzkolaPamieta

czwartek, 03 listopad 2022 10:01
#SzkolaPamieta

To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci:
I tak pochodem idą cienie... cienie...
Artur Oppman „Pięciu poległych”
W ramach akcji „Szkoła pamięta” przygotowano wystawę „Miejsca Pamięci Ziemi Sierpeckiej” poświęconą poległym, którzy oddali swe życie w obronie wolnej i niepodległej Polski. Znalazły się na niej zdjęcia oraz opisy pomników i mogił zlokalizowanych na terenie miasta Sierpca, m. in. pomnik rozstrzelanych przez hitlerowców na „Glinkach”, Pomnik Ofiar Katynia, Pomnik Ofiar Września i Armii Krajowej, pomnik poległych uczestników Powstania Listopadowego czy też mogiła zamordowanych przez hitlerowców w 1945 r. znajdująca się na cmentarzu parafialnym.
Dodatkowo uczniowie z klasy I LOM odwiedzili miejsca pamięci w swoich miejscowościach i zapalili przy nich symboliczne znicze. To odpowiedni czas, żeby zatrzymać się, zastanowić, dowiedzieć więcej o tych ważnych dla lokalnej społeczności miejscach.