Wyjście do kina

czwartek, 27 październik 2022 09:59
Wyjście do kina

W dniach 24 i 26 października uczniowie z 15 klas wybrali się na seans filmowy do CKISz w Sierpcu. Młodzież obejrzała dramat historyczny pt. „Orlęta. Grodno ‘39”.

Orlęta. Grodno 39" to obraz wojny widziany oczami dwunastoletniego żydowskiego chłopca Leona, zafascynowanego polską tradycją niepodległościową. Początkowo fabuła ukazuje losy Leona i jego problemy z antysemityzmem, ale mimo kolejnych przeszkód, nieustannie walczącego o akceptację i równe traktowanie. Następnie spycha go do funkcji cichego obserwatora wojennych okropieństw, a potem czynnego uczestnika i bohatera walk. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabaw i pierwszych zauroczeń. 17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. Obrońcy Grodna wspomagani przez ludność cywilną i młodzież szkolną rozpoczynają heroiczną walkę z okupantem. Wszyscy stają się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupanta.