Program AKTYWNA TABLICA w naszej szkole

niedziela, 22 maj 2022 00:00
Program AKTYWNA TABLICA w naszej szkole

W tym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w rządowym programie „Aktywna Tablica", którego nadrzędnym celem jest doposażenie szkół w nowoczesne środki nauczania TIK, oraz rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno - komunikacyjnych na zajęciach lekcyjnych.

W ramach udzielonego wsparcia finansowego zostały zakupione dla szkoły trzy monitory interaktywne. Zgodnie z warunkami zawartymi w regulaminie projektu nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu. Rozpoczęliśmy współpracę z innymi placówkami w ramach Międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, celem wzajemnej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wykorzystywania TIK w edukacji. Nasi nauczyciele przeprowadzili 6 lekcji otwartych, z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej. 11 kwietnia 2022 r. odbyły się dwie lekcje otwarte z języka angielskiego dla nauczycieli programu. Lekcje w klasie 2 LTS poprowadziła pani Justyna Sobieszek-Gadzińska. 26 maja w naszej szkole zostały zorganizowane lekcje otwarte z informatyki, organizowania i kontrolowania robót konstrukcyjno-budowlanych, oraz zajęć z wychowawcą. Lekcje poprowadzili Ilona Ogrodowczyk, Grażyna Pawlak-Kapela oraz Dariusz Borkowski. W lekcjach tych wzięli udział nie tylko nauczyciele będący w Międzyszkolnej sieci współpracy ale również kadra pedagogiczna Mechanika. Uczestniczyliśmy również w lekcjach otwartych zorganizowanych w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sucharskiego, Zespole Szkół Nr 2, oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu. . Po każdej lekcji nauczyciele omawiali przebieg zajęć, dzielili się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami, scenariuszami z wykorzystaniem różnych platform i zasobów Internetu.

Wspierające proces dydaktyczny narzędzia TIK uznawane są w szkole za bardzo skuteczne. Uczestnicy zajęć wykazują większe zainteresowanie, bardziej skupiają się na omawianych zagadnieniach. Stosowane przez nauczycieli narzędzia dają lepsze możliwości wykorzystywania nie tylko filmów, czy programów multimedialnych, ale również wielu innych środków dydaktycznych np. podręczników w formatach cyfrowych.