Wyjazd edukacyjny do Kłodawy i Poznania

piątek, 06 kwiecień 2018 07:15

W dniach 5-6 kwietnia 2018 roku odbył się wyjazd edukacyjny dla uczestników realizowanego od dwóch lat w naszej szkole projektu unijnego „Szkoła kluczowych kompetencji”. Jego celem było przede wszystkim uzupełnienie treści kluczowych założonych w projekcie.

Pierwszego dnia młodzież miała możliwość odbycia podróży do wnętrza Ziemi, a dokładniej położonej 600 metrów pod jej powierzchnią trasy turystycznej Kopalni Soli w Kłodawie. Wysłuchania połączonej ze zwiedzaniem prelekcji na temat historii zakładu, złóż, między innymi unikalnych pokładów soli różowej, które liczą sobie ponad 200 milinów lat, górniczej technologii, tradycji, podań i wierzeń. Następnie poznania najstarszych, najbardziej znanych, charakterystycznych miejsc stolicy Wielkopolski. Ostrowa Tumskiego, będącego przywołaniem prapoczątków polskiej państwowości, o którym będący w Poznaniu papież Jan Paweł II stwierdził, że znalazł się pośrodku ziem piastowskich, gdzie zaczęły się dzieje narodu, państwa i Kościoła. Malowniczego Starego Rynku z kolorowymi kamieniczkami, koziołkami na ratuszowej wieży, pochodzącym z początku XVI wieku pięknym budynkiem Akademii Lubrańskiego czy klasycystycznym Pałacem Działyńskich.

Drugiego dnia od rana zrobiło się bardzo ciepło, zielono i egzotycznie. Było to możliwe za sprawą wizyty w Poznańskiej Palmiarni, w której uczniowie wędrowali po różnorodnych krainach, głównie stref umiarkowanej i gorącej (tropik, subtropik), poznając charakterystyczne dla nich obszary roślinne (około 17 tysięcy roślin reprezentujących ponad 1100 różnych gatunków). Poza tym mogli podziwiać bardzo bogate zbiory akwarystyczne. Zdecydowanie chłodniejsze, ale nie mniej interesujące były kolejne godziny poznawania Poznania, tym razem rozległego Parku Cytadela, z jego jakże bogatą i ważną dla miasta historią. Zwieńczeniem wyjazdu był pobyt na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Motor Show to impreza motoryzacyjna przyciągająca od lat tłumy entuzjastów koni mechanicznych w różnym wydaniu - 15 pawilonów wystawowych, 170 wystawców, 60 motoryzacyjnych premier, sporo rozpoznawalnych medialnie twarzy to tylko część atutów tegorocznych targów.

Kierownikiem wycieczki był wicedyrektor Mariusz Chmielewicz, opiekunami grupy Anna Chmielewicz, Jacek Tybuszewski i Kamil Zarębski.