Praktyki zawodowe w Hiszpanii.

wtorek, 20 marzec 2018 09:26
Praktyki zawodowe w Hiszpanii.

Od 10 lutego  do 3 marca 2018 r. kolejna grupa mÅ‚odzieży z ZespoÅ‚u Szkół Nr 1 w Sierpcu, w ramach projektu Erasmus Plus realizowaÅ‚a praktyki zagraniczne. Tym razem uczniowie klas trzecich ksztaÅ‚cÄ…cy siÄ™ w czterech zawodach: technik ochrony Å›rodowiska, technik budownictwa, technik mechanizacji rolnictwa oraz technik pojazdów samochodowych wyjechali do Hiszpanii.

10 lutego mÅ‚odzież wraz z opiekunami wyruszyÅ‚a z Sierpca na lotnisko Warszawa - OkÄ™cie. Lot do Madrytu przebiegaÅ‚ bez zakłóceÅ„. Nie byÅ‚ to jednak koniec podróży, bowiem grupÄ™ czekaÅ‚a  jeszcze kilkugodzinna droga autobusem z Madrytu do Granady – urokliwej stolicy Andaluzji. Na miejscu przywitaÅ‚a nas koordynatorka grupy z biura  EUROPROYECTOS. Po krótkim powitaniu uczniowie zostali zakwaterowani w swoich pokojach. Po kolacji wszyscy udali siÄ™ na zasÅ‚użony wypoczynek.

Niedziela upÅ‚ynęła na poznawaniu okolic miejsca zamieszkania, po czym odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie organizacyjne, na którym uczniowie zapoznali siÄ™ z zasadami dotyczÄ…cymi odbywania stażu oraz miejscami praktyk.

W poniedziaÅ‚ek mÅ‚odzież rozpoczęła swoje praktyki, udaÅ‚a siÄ™ wraz z opiekunami z biura na prezentacje przydzielonych miejsc pracy. W poszczególnych miejscach  mÅ‚odzież pracowaÅ‚a pojedynczo, parami lub grupami. DzieÅ„ obfitowaÅ‚ w wiele emocji, ale uczniowie poradzili sobie z nowymi wyzwaniami.

Od pierwszych chwil uczniowie zaczęli zdobywać zupełnie nowe doświadczenia. Praca i wiążące się z nią obowiązki, nowi ludzie, komunikacja w języku angielskim i hiszpańskim, to całkiem nowa sytuacja dla większości z nich, ale jak się okazało potrafili się w niej bardzo dobrze odnaleźć.

PopoÅ‚udniami grupa zwiedzaÅ‚a miasto, peÅ‚ne zabytków i atrakcji. Pracownicy biura  EUROPROYECTOS przygotowali bogaty program kulturalny, podczas którego zobaczyliÅ›my miÄ™dzy innymi starÄ… dzielnicÄ™ cygaÅ„skÄ… - Albacin z charakterystycznymi biaÅ‚ymi domami na wzgórzu oraz Sacramonte, która sÅ‚ynie z zamieszkaÅ‚ych jaskiÅ„ oraz taÅ„ca i muzyki flamenco.

Zwiedzając Granadę, będącą mieszanką różnych kultur, religii i narodów, uczniowie zwiedzili także majestatyczną Alhambrę - kompleks pałaców i posiadłości sułtanów arabskich, którzy władali miastem do 1492 roku, połączoną z ogrodami Generalife oraz twierdzą obronną Alcazaba. Grupa zwiedziła także Katedrę połączoną z kaplicą królewską Capilla Real, Centrum Sztuki Współczesnej w Granadzie i wiele innych muzeów.

Podczas popołudniowych spacerów młodzież chłonęła atmosferę miasta, zapach przypraw i herbat unoszący się po zabytkowym centrum i rynku marokańskim, delektowała się promieniami południowego słońca i widokami ośnieżonych szczytów gór Sierra Nevada otaczających miasto.

W weekendy odbyÅ‚y siÄ™ dwie wycieczki. 18 lutego zaplanowana byÅ‚a wyprawa do Kordoby, gdzie można byÅ‚o podziwiać najsÅ‚ynniejsze budowle tego miasta, czyli Alkazar i MezquitÄ™. 24 lutego uczniowie Mechanika zawitali do Malagi - andaluzyjskiego miasta poÅ‚ożonego nad Morzem Åšródziemnym, w którym urodziÅ‚ siÄ™ Pablo Picasso.  Tu zwiedzili katedrÄ™, spacerowali także po Alcazabie, czyli ruinach twierdzy wybudowanej przez Rzymian, a nastÄ™pnie rozbudowanej przez Maurów.

Młodzież odbywała praktyki w kilkunastu różnych miejscach, między innymi w szkółkach roślin, zakładzie utylizacji odpadów, firmach budowlanych czy warsztatach u autoryzowanych dealerów znanych marek samochodowych.

Podczas trwania praktyk dyrektor szkoÅ‚y oraz opiekunowie odbywali wizyty monitorujÄ…ce uczniów w ich miejscach odbywania praktyk. Podczas takich spotkaÅ„ przeÅ‚ożeni naszych uczniów prezentowali miejsca stażu, przedstawili zakres obowiÄ…zków oraz dzielili siÄ™ spostrzeżeniami na temat wykonywanej przez uczniów pracy.  Z dumÄ… możemy stwierdzić, iż wszyscy pracodawcy oraz przeÅ‚ożeni wypowiadali siÄ™ bardzo pozytywnie o naszej mÅ‚odzieży. W oczach pracodawców byli oni kompetentni, pracowici, kulturalni, z wielkÄ… starannoÅ›ciÄ… wykonujÄ…cy powierzone im zadania.  Wielu uczniów zostaÅ‚o zaproszonych do współpracy w przyszÅ‚oÅ›ci.
Niestety...3 marca wizyta w słonecznej Hiszpanii dobiegła końca.

Ostatnim chwilom pobytu uczniów na praktykach towarzyszył żal z powodu rozstania z niedawno poznanymi współpracownikami, których tak polubili i z którymi tak bardzo się zżyli, ale i tęsknota za domem i rodziną w Polsce.

Po serdecznych pożegnaniach z załogami w swoich zakładach pracy i uroczystym pożegnaniu przez pracowników biura projektu i wymianie podziękowań nadszedł czas rozstania.

MÅ‚odzież Mechanika WykazaÅ‚a siÄ™ dużą odwagÄ… oraz dojrzaÅ‚oÅ›ciÄ…. WywiÄ…zali siÄ™ ze wszystkich obowiÄ…zków, jakie zostaÅ‚y im powierzone.

Dla uczniów było to na pewno jedno z ważniejszych życiowych doświadczeń, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości.