Zapożyczenia w polszczyźnie

poniedziałek, 20 marzec 2017 10:01

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak bardzo język polski jest żywy. Cegła, chrzest, burmistrz - historycznie rzecz biorąc to zapożyczenia. Przekonali się o tym uczniowie z III klasy dziennikarsko-lingwistycznej, którzy 16 marca przybyli do największej biblioteki w Płocku. Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem biblioteki i jej zakamarków. Zaproszono nas do wypożyczalni, centrum e-kąt, wypożyczalni filmów i muzycznej, podziemi - gdzie stał zapomniany katalog kartkowy i zbiory starych czasopism. Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Książnicę Płocką pt. „Pamiątki z podróży i prezenty od sąsiadów, czyli o zapożyczeniach w polszczyźnie”. Warsztaty uświadomiły nam, że zapożyczeń nie da się uniknąć, są naturalne dla języka, nie powinno się ich jednak nadużywać, ale też nie wolno ich próbować usunąć, bo wzbogacają język.

Odwiedziny w bibliotece i warsztaty językowe to nie jedyny punkt wycieczki do grodu nad Wisłą.Kolejną atrakcją było oglądanie filmu o życiu słynnej polskiej noblistki - „Maria Skłodowska-Curie”. Po uczcie umysłowej było coś dla ciała. Uczniowie mięli czas na grę w kręgle.